JAK SI VYBRAT ŠICÍ STROJ / Průvodce pro začátečníky a začátečnice

Možná chcete začít šít a možná chcete koupit šicí stroj. Možná úplně netušíte, jak ho vybrat. Víme, jak je složité se zorientovat v nabídce desítek strojů. Sami jsme si tím kdysi prošli. Hodně vody uplynulo a hodně šicích hlav se dalo dohromady, aby mohl vzniknout tento miniprůvodce pro lidi, co netuší, ale tuší, že šití by je možná bavilo.

KDO JSME ✂ že si troufáme radit?

Přes den jsme sdílená šicí dílna Pokoj č. 10 na pražské Letné a zároveň prodejna látek Materialistic. Po večerech a o víkendech děláme kurzy šití.

Tak často jste se ptali, jak si máte vybrat šicí stroj, že jsme se tomu podívali trochu víc na zoubek a sepsali pár úvodních rad. Stroje, kterým věříme, jsme začali postupem času i prodávat. Ozvěte se nám kdykoliv, kdyby vám k orientaci a výběru nějaké informace chyběly. Zde pak najdete pěkně na hromádce všechny stroje, které vám - na základě našich zkušeností, doporučujeme. 

KOLIK STOJÍ DOBRÝ ŠICÍ STROJ  ✂  prvotní orientace

Cena je logicky asi první věc, kterou zvažujete. Zeptejte se sami sebe, kolik přibližně chcete do stroje investovat a to bude vaše vodítko. Platí, že čím dražší stroj, tím lepší? Ano, zjednodušeně ano. 

Kvalitnější základní stroje začínají cenově u čtyř, pěti tisíc. Je to opravdu spodní hranice ceny, pokud nechcete plastovou hračku. Nejlevnější stroj v našem kurátorském výběru je aktuálně Lada L30 (3.990,-) Brother BQ 2500 (4.660,-).

Vyšší cena stroje by měla odrážet (kromě ověřené značky) i solidnější úroveň zpracování. Dražší stroje jsou obecně silnější a mají vyšší uživatelský komfort, což znamená, že se s nimi prostě lépe šije. V kategorii vyšší střední třídy pak připlácíte za množství různých patentovaných vychytávek, které výrobci vymysleli, aby z šití byla nezměrná radost.

JAKÉ PARAMETRY SI POHLÍDAT ✂ co je a co není důležité

✂✂ Elektronický versus mechanický typ stroje. Elektronické šicí stroje naleznete v kategorii od osmi tisíc výše. Nejlevnější elektronický stroj, který doporučujeme, je Brother A16 (9.490,-). Elektronický šicí stroj je cesta vyššího komfortu a zpravidla i výraznějších možností pro "geekovské" typy lidí, které baví objevovat a hrát si. Z hlediska poruchovosti nejsou elektronické stroje více problematické. Srovnání elektroniky a mechaniky je téma rozsáhlejší - zde najdete zde podrobné povídání o rozdílu mezi elektronickým a mechanickým šicím strojem, pokud chcete více porozumět.

✂✂ Kovový vnitřek stroje. Čím víc kovu, tím větší mechanická výdrž stroje. Čím víc plastu, tím rychleji se stroj opotřebí. Když stroj vezmete do ruky, poznáte, že je těžký – to je docela dobrý indikátor, pokud máte tu možnost. Pokud stroj kupujete e-shopově, hledejte zmínku o kovu uvnitř. Na pozoru se mějte hlavně u strojů levnějších než 5 tisíc – z našich zkušeností z levnějších mechanik můžeme opět doporučit Ladu L30, Brother BQ 2500 a Brother BN 2700

 

BQ25_web_1BN27_web L30

 

✂✂ Volné rameno. Chcete ho. Možná jenom občas, ale o to víc. Je to vlastně možnost dočasně odejmout kus stroje a zmenšit tak plochu pracovního prostoru. Účel této operace je lepší manipulace v případě drobnější práce. Bez volného ramena se vám například budou nohavice zkracovat o poznání hůře. Zvláštní případ toho, kdy volné rameno nechcete je třeba ten, že oceňujete větší pracovní plochu (což lze ale často vyřešit přídavným stolkem ke stroji).

 

brother-hf-37

 

✂✂ Navlékač nitě. Ten také chcete. Samozřejmě, že je to buržoazní rozmařilost nemuset se trefovat nití do oka jehly. Ale kdo jednou pozná navlékač, bude ho milovat. Stačí nám navlékače u Janome stejně jako levnější řady Brother. Pokud se ale navlékání opravdu bojíte, tak u devíti a půl tisíce začíná Brother se strojem Innov-Is A16, který má už skoro úplně automatické navléknutí. S jednou rukou za hlavou.

 

✂✂ Tajemství jménem chapač. Chapač je ta část stroje, ve které je schováno cívkové pouzdro se spodní nití a je to hodně důležitá věc. Známe dva druhy chapače - kyvný a rotační. Kyvný chapač (někdy označovaný ještě přívlastkem CB) je vývojově starší. Je to klasika, kterou znají naše maminky i babičky a nijak neurazí a není na něm nic špatného. Rotační chapač má oproti kyvnému nějaké výhody. Cívka s nití je uložena horizontálně a většinou pod průhledným krytem. Máte lepší přehled o množství spodní niti a její výměna je rychlejší. Zároveň je rotační chapač v chodu tišší. Rotační chapač umožňuje větší šířku stehu, což vám dává vyšší pole působnosti při šití ozdobných stehů, ale např. se hodí i při všívání zipu. Kyvný chapač se zase naopak lépe čistí. Rozhodnutí o chapači není nijak fatální, bude-li na stroji šít někdo, kdo se nerad přeučuje na nové věci, je kyvný chapač dobrá volba. Stejně tak vystačí i na veškeré základní šití.

✂✂ Síla stroje a vpich jehly. Nemusíte chtít šít hnedka kůži, ale brzy se dostanete k tomu, že budete prošívat několik vrstev materiálu najednou. Fajn indicie je, když prodejce píše o několika vrstvách džínoviny nebo kůži nebo pokud rovnou sílu stroje zdůrazňuje (věříme, že všichni prodejci strojů jsou seriózní a ostatně všichni mají stejná vstupní data). A až si vyhlédnete svého silného šampiona, podrobte ho ještě googlu a vyhledání alespoň pár uživatelských recenzí (v angličtině jich najdete zpravidla více). Síla stroje je totiž ne úplně snadno měřitelná a zkušenosti ostatních jsou relevantní.

✂✂ Přítlak patky. Je to věc, kterou možná nebudete vůbec používat, ale která se hodně hodí, když se dostanete k šití extrémně silných či naopak jemných a klouzavých materiálů. Šití z kůže, koženky nebo naopak klouzavé a jemné viskózy pak nebude noční můra, ale zase jen další výzva, která se dá zvládnout. Nezalekněte se, když vámi vybraný šampion možností regulace přítlaku patky nedisponuje. Mnoho strojů vyšší třídy má automatický přítlak patky, který spolu s blokovým podáváním (stroje Brother a Juki) či dokonce funkcí vznášení patky (Juki) žádnou regulaci nepotřebuje.

✂✂ Pružné stehy. Jsou dnes úplný základ, a proto je zmiňujeme skoro nakonec. Pokud se vůbec neorientuje v základní mechanice stroje, vězte, že základní šicí stroj, o kterém tady píšeme, je stroj s vázaným stehem. Má horní a spodní nit a steh vzniká provazováním těchto dvou nití. Provazování je možno dělat mnoha způsoby, a proto mají dnešní stroje hodně různých stehů. Jednou z variant jsou stehy tzv. pružné (často nazývané overlockové – nezaměnovat ale se specifickým druhem stroje, který se jmenuje overlock. Overlock, to je úplně jiné kafe než overlockový steh – steh se vlastně plete a neváže a je doopravdy pružný). Ve zkratce ale chcete, aby váš stroj pružné stehy měl, než si pořídíte svůj druhý stroj – overlock, který je směle nahradí.

✂✂ Množství stehů. Neradi bychom se rouhali tváří v tvář stovce stehů, které umí třeba Brother Innov-Is F410, ale množství stehů není určujícím vodítkem užitečnosti stroje. Pro šití nepružných materiálů potřebujete dva druhy stehu – rovný steh a entlovací steh. Ten mají všechny stroje na trhu. Vše ostatní je zbytné. Pro pružné materiály potřebujete pružný steh – viz odstavec výše. Pružné stehy ale dnes mají snad opět (skoro) všechny stroje, které stojí víc než dva tisíce.

Čím dalším se prodejci a výrobci šicích strojů oprávněně chlubí?

Je řada vychytávek, které šití opravdu umí zpříjemnit. Výrobci se jimi rádi pochlubí a najdete je na prvním místě tučně vyznačené. Pokud pokukujete po stroji kolem osmi tisíc výše, pečlivě čtěte a pročtěte si recenze. Zároveň je dobré si ujasnit, co a jak často přibližně budete šít – vybírat se vám pak bude lépe. Abychom nezůstali jen u suché teorie, sestavili jsme žebříček strojů, které považujeme za výjimečně dobré ve své cenové kategorii.

 

Čtěte dál - díl druhý srovnání vybraných šicích strojů.