My

Materialistický idealismus, ideál materiálu = Materialistic

 

Prodáváme látky, šicí stroje a věci okolo šití. Učíme lidi šít a nabízíme jim prostor sdílené šicí dílny. Najdete u nás ověřené designérské střihy, které vaše šití posunou na další level.

 

Materialistic je idealista ve světě hmoty – touží po dokonalosti a zároveň se učí smiřovat s tím, že neexistuje. Látky, které máme, jsou pro nás dokonalé nebo se tomu limitně blíží. Stroje, které jsme vybrali, jsou navrženy s cílem dobře sloužit – ono je to docela poznat, jestli se někdo snažil navrhnout kvalitní produkt či nikoliv. Šití je pak řemeslo, k jehož dokonalému ovládnutí budeme mít vždycky ještě pár kroků. To ale není důležité – důležitá je otevřená hlava a chuť se posouvat..

Jana Pelánová Materialistic látky 

Chceme mít okolo sebe krásné látky, kterých je radost se dotknout a které chceš mít blízko tělu. Možná je to povrchní, ale oblékat se musíme všichni a před volbou stojíme každý den. Tvůj šatník může být místo, které ti pomůže a naše mise je nabízet do šatníků ty nej látky, z kterých chceš mít oblečení.

Svět není černobílý a svojí činností zanecháváme stopu. My se snažíme, aby ta naše stopa byla co nejpřívětivější. Dnešní doba nám nabízí udržitelnější způsob existence. Často není jednoduchý, ale zrovna v případě látek vlastně je. Zorientovat se ve vlastnostech materiálu a jeho přibližné ekologické stopě není rocket science. Je za tím jen rozhodnutí, že se chci chovat v téhle oblasti života poučeně a dělat informované volby. Pokud váháte, máme tady malý rozcestník materiálů s ohledem na jejich stopu.

Šití jako takové nás kultivuje (jako každé studium a osvojování si nové dovednosti) a samotný proces rozebere mysl líp než průměrná terapie. Strašně moc věcí na světě stojí za to se jimi zaobírat. Jenže je stejně nikdy všechny neobsáhneš. A tak hledáš něco všeobjímajícího a nalezneš to překvapivě v šití a látkách. To je náš příběh v kostce.

 

 Za Materialistic crew sepsala Jana - ta, co je na fotce

 


 

 

Příběh o látkách a lidech

 

V létě 2013 vznikl látkový manifest Kdotokdyslyšel. Založila ho Jana Seidlová - socioložka na volné noze, která našla hluboké zalíbení v látkách a textilní tvorbě, poněvadž jí to tak zrovna dávalo smysl. Ten příběh, jak se to stalo je dojemný a silný, ale my vás s ním nechceme unavovat, protože dneska už je všechno trochu jinak. Jana se už pár let nejmenuje Seidlová, ale Pelánová a Kdotokdyslyšel se v říjnu 2018 přejmenoval na Materialistic, aby se ukotvil na své cestě k materialistickému idealismu.

 

Okolo manifestu dobra skrze krásné a výjimečné látky se postupně vytvořila menší komunita lidí. Začali jsme dělat šicí kurzy a rozběhli se dalšími směry. Přestěhovali jsme do hezčích prostor, otevřeli sdílenou šicí dílnu a radíme lidem, jak si vybrat šicí stroj i jak si ušít svoje první šaty.

 

Látky, které vybíráme, jsou pro nás výjimečné v mnoha ohledech. Dovážíme designovou bio-bavlnu a látky malých značek z rozličných koutů světa. Nacházíme ty nejvíc látkové chuťovky a předkládáme vám je k laskavému posouzení, zdali je chcete do svého života.

 

Všichni do jednoho v Materialistic milujeme šití. Někteří z nás to studovali, jiní si k tomu došli přes existenciální krizi a další zase skrze neodbytnou kreativitu a touhu tvořit. 

 

Všechny nás spojuje podobná vize. Tvoříme svobodný tým, kde každý vstupuje se svým příběhem. Učíme se. Pořád. Skoro každý den. A zkoušíme nezapomínat, že kde není radost, tam není cesta. A to všechno (a mnohem víc) se snažíme promítnout do všeho co a jak děláme.

 

Díky, že jste v tom s námi.