Srovnání šicích strojů Janome, Juki, Brother a Pfaff

zkušenosti šicí stroje BrotherUčíme lidi šít a sami šijeme. Víme, co od stroje chtít a rádi vám to povíme. Potkali jsme se s lidmi, kteří strojům rozumí ještě lépe než my a neváhali se jich zeptat na všechno, co nás napadlo. Udělali jsme žebříček strojů, kterým věříme a které ve své kategorii vynikají výjimečným poměrem cena/výkon.

Na základě našich zkušeností  a po pročtení stovek vláken diskusí jsme vybrali stroje Janome, Juki, Brother a Pfaff. Pak jsme se setkali s lidmi, kteří těmto strojům opravdu rozumí a kteří s nimi přichází do styku denně a intenzivně na jiné bázi než my – opravují je, řeší reklamace, konzultují jejich výběr, abychom se zeptali na jejich názory a zkušenosti. To všechno jsme pak do našeho žebříčku zapracovali.

Nenechte se mýlit, jak je náš výběr skromný. To je právě jeho výhoda. Mohli jsme vám napsat o všech strojích na českém trhu, ale my chtěli vybrat jen ty, které za nás opravdu vynikají ve své kategorii. Nechceme mít patent na pravdu a je možné, že jsme nějakému stroji ukřivdili tím, že jsme ho do našeho výběru nezařadili. S pokorou se mu omlouváme.

VYBRANÉ ZNAČKY ✂ ✂ aneb značka stroje je důležitá

Janome a Brother jsou za nás současné jedničky z hlediska užitných vlastností v poměru k ceně. Pfaff nám zase učaroval IDT technologií, kterou vyvinul. Juki je špičkový výrobce průmyslových šicích strojů a své know how dokáže uplatnit i u šicích strojů pro domácnosti. O značkách strojů, které se nám do výběru nevešly, mlčíme a najděte si k nim informace jinde. Jednou to bude laskavé pomlčení, protože nás zklamaly. Podruhé pomlčíme, poněvadž je tak trochu trapas, že už dávno slovutná značka neodpovídá kvalitě. Do třetice se pak omlouváme těm značkám, které by nás zajímaly, ale už jsme na ně neměli kapacity.

Zaměřili jsme se na základní šicí stroje, které využije začátečník i pokročilá hobby švadlena nebo někdo, kdo rozjíždí opravdu malý šicí byznys. V našem výběru tedy nenajdete průmyslové šicí stroje ani overlocky.

JAK VYBRAT ŠICÍ STROJ ✂ ✂ když vůbec nevím

Základní otázka a první vodítko jsou jasné. Kolik do stroje chci investovat? Platí, že čím dražší stroj, tím lepší? Ano, zjednodušeně ano. Chcete-li si přečíst obšírnější zdůvodnění, nalistujte si první díl seriálu o výběru šicího stroje.

 

✂ ✂ ŽEBŘÍČEK ŠICÍCH STROJŮ ✂ ✂ 

pozn. k cenám. Žebříček je seřazen od nejlevnějších strojů po ty nejdražší. Ceny zde uvedené jsou platné k dubnu 2020.

 

✂ ✂ KVALITNÍ ZÁKLADNÍ STROJE ✂ ✂ ✂

BQ25_web_1

 

✂ Brother BQ 2500 (4 660,-)

Nejlevnější stroj, který vám bez uzardění doporučíme. Je to opravdu fajn stroj pro začátečníky, kteří ještě neví, jestli šití propadnou nebo ne. Překvapil nás svým solidním zpracováním – je těžší, než by člověk čekal (což naznačuje nějaký kov uvnitř), i tím, že v pohodě prošil koženku. Má rotační horizontální chapač, rychloupínací systém patek a dokonce i jednoduchý navlékáček jehly. Chcete-li do stroje z různých důvodů investovat co nejméně, je Brother BQ 2500 dobrá volba.

Mezi pěti a sedmi tisíci se cenově pohybuje třída strojů, které jsou dostatečně silné a flexibilní – s vysokým podílem kovu a potenciálem dlouhé životnosti. Za nás je to takový dobrý standard, který většině z nás stačí k šicímu štěstí. 

 

BN27_web

✂ Brother BN 2700 (5 560,-)

Oblíbený stroj, který narozdíl od svého levnějšího kolegy umí šít knoflíkovou dírku na jeden krok a disponuje možností plynulé regulace šířky stehu.

 janome 920

✂ Janome 920 (5 854,-)

Dlouholetý bestseller u Janome. Pro svůj kytičkový design je to takový oblíbený miláček a nám dokonce slouží i v dílně jako jeden ze strojů na našich kurzech. Rozhodně to ale není stroj, který bychom primárně doporučovali pro vyšší zátěž. Na takové to domácí šití je ale úplně dostačující a bude s vámi růst. A rozdíl od Brotheru? Za nás není zásadní a jsou to srovnatelné stroje. Oba mají volné rameno a vysoký podíl kovu uvnitř. Zvládají srovnatelné věci. Janome má chapač kyvný vertikální, jako mívají staré Veritasky. Brother naopak horizontální rotační. Řešíte-li každý centimetr, tak Janome je o něco menší. Brother nabízí více stehů, Janome má zase v základním příslušenství větší množství patek.

 janome 419s-800x600

✂ Janome 419S (7 625,-)

Oproti Janome 920 se jedná o silnější a robustnější stroj. Má více kovu uvnitř, lépe prošije více vrstev materiálu a disponuje možností regulace přítlaku patky.  Obecně všechny stroje Janome jsou uživatelsky blíže klasickým starším strojům (stejný chapač, stejný způsob vkládání nitě jako staré známé Veritasky). Pokud tedy chcete klasiku, buď protože jste staromilci nebo proto, že hledáte např. nástupce staré spolehlivé Veritasky, je zrovna Janome 419S skvělá volba.

HZL-353ZR-A_slant

 

✂ Juki HZL 353 (6 990,-)

Nejlevnější zástupce značky Juki, která se specializuje na průmyslové šicí stroje. Domácí stroje značky Juki jsou tahouni - silné a spolehlivé stroje, které vás nezklamou. Oproti Janome 419S má Juki HZL 353 o něco větší nabídku množství stehů a větší variabilitu co do šířky stehu (7 mm oproti 5 mm). Stejně jako Janome 419S, avšak narozdíl od Brotheru HF37, nabízí možnost regulace přítlaku patky.

 

sici-stroj-brother-hf-37-800x700

✂ Brother HF 37 (7 680,-)

Náš aktuálně nejoblíbenější stroj v této cenové kategorii. Máme ho v dílně a jsme s ním spokojeni my i lidé na kurzech. Je silný, spolehlivý a má příjemný solidní design. Při porovnání s Janome 419S a Juki HZL 353 má největší nabídku stehů a nejvíce patek v základní výbavě. Z hlediska obecného srovnání ale máme z Janome 419S, Juki HZL 353 a Brother HF 37 velice podobný pocit. Je to tedy spíše otázka preference designu a značky.

 

 

✂ ✂ VYŠŠÍ STŘEDNÍ TŘÍDA ✂ ✂

 

Dalším cenovým mezníkem je cca 9 a půl tisíce, kde začínají cenově stroje, které toho umí o něco víc než kvalitní stroje nižších řad. Platíte za to, že šití je s nimi ještě příjemnější a lépe vám pomohou vyrovnat se s nástrahami složitějších materiálů.

1_brother_a16

✂ Brother Innov-is A16  (9 490,-)         

První stroj v našem výběru, který je elektronický. Umožňuje šít bez pedálu a má kvalitnější navlékač nitě. Elektronika umožňuje plynule nastavovat rychlost šití a od tohoto stroje nabízí Brother vyšší řadu navlékáčku. Můžete si zvolit, aby při každém ukončení šití skončila jehla zabodnutá v materiálu, což velmi oceníte například při šití v rozích. Zkrátka stroj pro ty, kdo ocení komfort a chtějí si za něj připlatit.

sici stroj pfaff pasport 20-8-800x600

✂ Pfaff Passport 2.0 (10 102,-)

Nejlevnější Pfaff v naší nabídce, miláček D-testu a nositel ocenění Red Dot Design. Kompaktní stroj s vysokou kvalitou šití nabízí funkci horního podávání (Pfaffem patentovaná technologie IDT) a úctyhodných 70 druhů stehů. Horní podávání zajistí rovnoměrný posun více vrstev látek, což jiné stroje musí suplovat takzvanou kráčející patkou. Narozdíl od Brotheru A16 umožňuje regulaci přítlaku patky, Brother má zase kvalitnější navlékáček.

pfaff 3.2

✂ Pfaff Select 3.2 (11 939,-)

V porovnání se strojem Pfaff Passport 2.0 je Pfaff Select 3.2 robustnější a má větší prostor napravo od jehly. Stroj má velmi silný vpich jehly, je oblíbený tam, kde se šije z těžkých materiálů. Zároveň si díky IDT technologii skvěle poradí i s jemnými látkami. Pro někoho může být limitující o něco nižší cívka, na kterou se nevejde tolik nitě jako na cívku klasickou. Stroj má velmi štíhlé volné rameno. Pro koho tenhle stroj opravdu doporučujeme? Pro adepty šití oděvní tvorby, kteří se nechtějí limitovat výběrem materiálu, rádi zkouší nové a posouvají své možnosti.

 

✂ ✂ ŠAMPIONI ✂ ✂

Do kategorie šampionů jsme zařadili stroje, u kterých podle nás stojí za to si připlatit. Funkce, které oproti levnějším strojům nabízí, vám šití opravdu zpříjemní a budete je hojně využívat.

1_brother_a150

✂ Brother Innov-Is A150 (13 900,-)

První stroj v žebříčku, který disponuje automatickým odstřihem nitě. Vychytávka, na kterou si velmi rychle zvyknete. Oproti Pfaffu nemá zabudovaný systém horního podávání, má však sedmiřádkový podavač, který také zajistí bezchybné podávání šitého materiálu. Stroj je opravdu silný, prošije několik vrstev džínoviny a zároveň je velmi tichý. Mezi 150-ti stehy najdete abecedu, velké množství ozdobných stehů či devět druhů knoflíkových dírek. V roce 2019 stroj získal prestižní iF Design Award.

 

1_brother_f410

✂ Brother Innov-Is F410 (15 490,-)

Velmi oblíbený stroj u příznivců patchworku a quiltingu. Narozdíl od Brotheru A150 nabízí možnost regulace přítlaku patky a má větší prostor napravo od jehly. Prošívat srolovanou deku bude s tímto strojem o něco jednodušší. Jinak se oba Brothery od sebe příliš neliší.

 

juki hzl f300

✂ Juki HZL - F300 Exceed Home Deco (21 290,-)

Stroj pro fajnšmekry a zároveň nejdražší stroj v našem výběru. Je-li váš rozpočet vyšší, neváhejte. Například odstřih nitě můžete u tohoto stroje ovládat patou na nožním pedálu. Sedmiřádkový podavač, senzorové šití knoflíkové dírky plus možnost nastavení i šířky dírky, velký přehledný displej, možnost programování stehů - to a mnohé další vám tento stroj nabídne a vaše šití se tak dostane na úplně jinou úroveň.

 

Má cenu kupovat dražší stroj? Samozřejmě ano. Jako u všeho platí, že s vyšší cenou si kupujete větší komfort, více funkcí, ve finále větší radost. Náš výběr je však zaměřen na domácí hobby šití a  v tomto segmentu je horní hranice kolem dvaceti tisíc více než dostačující. Při výběru stroje zvažte, nakolik se chcete svému koníčku věnovat. Máte-li vyšší ambice, investujte rovnou víc. Kvalitní stroj vám přinese mnohem větší radost ze samotného šití, lépe odvedenou práci a větší chuť do dalšího zdokonalování se. Chcete-li si to zatím “jen” vyzkoušet, klidně kupte stroj levnější, o třídu či dvě výš se můžete posunout časem a svůj první stroj s nostalgií odvézt na chalupu nebo prodat nově chycené dušičce. Váháte-li mezi dvěma podobnými stroji, doporučujeme řídit se datem uvedení stroje do prodeje. Výrobci šicích strojů přicházejí neustále s novými vychytávkami, které vám ze začátku mohou připadat zbytečné, ale časem je oceníte.

 

Chcete trochu víc nahlédnout do toho, co znamená dobrý šicí stroj? A co jsme brali v potaz, když jsme sestavovali tento náš žebříček? Základní parametry, které by vás měly zajímat při výběru šicího stroje,  jsme sepsali Jak si vybrat šicí stroj – díl 1. 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení