Jak se starat o látky v bio kvalitě...

Péče o látky v bio kvalitě má dvě specifika, s kterými vám pomůže zdravý selský rozum

1) BIO LÁTKY PERTE VŽDY POUZE V EKOLOGICKÝCH PRACÍCH PROSTŘEDCÍCH

Tak samozřejmě, že si svoje látky můžete prát v čem chcete, ale koupíte-li si bio látku a vyperete ji v "běžném pracím prostředku", je to minimálně škoda a také to pro látku rizikové.

Škoda to je, protože si dost lidí dalo dost práce, aby v látce nebyla žádná chemická rezidua a vy je do nich tímto aktem opět dodáte. Rizikové to je proto, že bio certfikace se samozřejmě vztahuje i na způsob barvení a látky, které nejsou barveny a stabilizovány chemickými koktejly mají i vůči jiným chemickým koktejlům. Tak nějak laicky řečeno. Zároveň to máme i prakticky ozkoušeno.

Dáte-li sytě probarvenou bio-látku vyprat s nějakým agresivnějším (neboli normálním) pracím práškem, může vám na barvě zanechat pár nehezkých pruhů. Přidaná bělidla v běžném pracím prášku "vyžerou" barvu v záhybech. Opět laicky řečeno a opět se to stane pouze někdy. Takže pokud nemáte doma žádný ekologický prací prostředek, raději perte v ruce a obyčejným mýdlem nebo šamponem. Bude to k látce rozhodně milosrdnější než varianta běžného pracího prášku.

2) V PRAČCE PERTE NA 30 A JEŠTĚ RADĚJI V RUCE

Ptáte se na kolik stupňů můžete své bio látky bez rizika vyprat? S ručním praním neuděláte chybu nikdy - barvy vydrží déle krásně živé. Nepopulární, ale pravdivé. Když se budeme hezky chovat k našim krásným látkám, odvděčí se nám za to - budou déle hezké.

Ale tak kdo by chtěl prát pořád v ruce, no. Tak co s tím? Naučte se rozlišovat, které látky jsou rizikovější z hlediska blednutí barvy a těm věnujte náležitou péči, je-li pro vás sytá barva důležitá. Z našich zkušeností jsou to hodně syté barvy, kdy je probarevna celá látka.

Např. tyto jsou z hlediska uchování syté barvy rizikové a měli byste být opatrnější:

 sparrow_min bio_uplet_fialový

 

Látky, kdy jsou probarevné menší plochy, jsou pak i méně rizikové. Např. tato látka bude při praní v pračce bezproblémová.

bio plátno_min

 

3) MŮŽU DÁT BIO LÁTKY DO SUŠIČKY?

Asi záleží, jak moc je sušička vaším denním pomocníkem. Výrobci sušičku nedoporučují u žádných látek. Berete-li však na sebe dobrovolně to riziko, je určitě vhodné sušičky nejdříve vyzkoušet na látce jako takové než na hotových šatech.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení