Jak se starat o látky v bio kvalitě...

Péče o látky v bio kvalitě má dvě specifika, s kterými vám pomůže zdravý selský rozum

1) BIO LÁTKY PERTE VŽDY POUZE V EKOLOGICKÝCH PRACÍCH PROSTŘEDCÍCH

Tak samozřejmě, že si svoje látky můžete prát v čem chcete, ale koupíte-li si bio látku a vyperete ji v "běžném pracím prostředku", je to minimálně škoda a také to pro látku rizikové.

Škoda to je, protože si dost lidí dalo dost práce, aby v látce nebyla žádná chemická rezidua a vy je do nich tímto aktem opět dodáte. Rizikové to je proto, že bio certfikace se samozřejmě vztahuje i na způsob barvení a látky, které nejsou barveny a stabilizovány chemickými koktejly mají i vůči jiným chemickým koktejlům. Tak nějak laicky řečeno. Zároveň to máme i prakticky ozkoušeno.

Dáte-li sytě probarvenou bio-látku vyprat s nějakým agresivnějším (neboli normálním) pracím práškem, může vám na barvě zanechat pár nehezkých pruhů. Přidaná bělidla v běžném pracím prášku "vyžerou" barvu v záhybech. Opět laicky řečeno a opět se to stane pouze někdy. Takže pokud nemáte doma žádný ekologický prací prostředek, raději perte v ruce a obyčejným mýdlem nebo šamponem. Bude to k látce rozhodně milosrdnější než varianta běžného pracího prášku.

2) V PRAČCE PERTE NA 30 A JEŠTĚ RADĚJI V RUCE

Ptáte se na kolik stupňů můžete své bio látky bez rizika vyprat? S ručním praním neuděláte chybu nikdy - barvy vydrží déle krásně živé. Nepopulární, ale pravdivé. Když se budeme hezky chovat k našim krásným látkám, odvděčí se nám za to - budou déle hezké.

Ale tak kdo by chtěl prát pořád v ruce, no. Tak co s tím? Naučte se rozlišovat, které látky jsou rizikovější z hlediska blednutí barvy a těm věnujte náležitou péči, je-li pro vás sytá barva důležitá. Z našich zkušeností jsou to hodně syté barvy, kdy je probarevna celá látka.

Např. tyto jsou z hlediska uchování syté barvy rizikové a měli byste být opatrnější:

 sparrow_min bio_uplet_fialový

 

Látky, kdy jsou probarevné menší plochy, jsou pak i méně rizikové. Např. tato látka bude při praní v pračce bezproblémová.

bio plátno_min

 

3) MŮŽU DÁT BIO LÁTKY DO SUŠIČKY?

Asi záleží, jak moc je sušička vaším denním pomocníkem. Výrobci sušičku nedoporučují u žádných látek. Berete-li však na sebe dobrovolně to riziko, je určitě vhodné sušičky nejdříve vyzkoušet na látce jako takové než na hotových šatech.