Jak si vybrat jehly do šicího stroje

Pravidlo č. 1:

Univerzální jehly jsou primárně určené pro tkané materiály (bavlněné plátno, len aspol.). Univerzální jehlu nepoužívejte, pokud chcete šít úplet - špička jehly se může v pletenině zadrhávat a pouštět jí očka. Standardně budete potřebovat síly jehly 70, 80, 90. Můžete je zakoupit samostatně nebo jako mix.

Pozn. Jehly v balíčku jsou označené jako 60/8, 70/10, 80/12, 90/14 ... atd. První číslo je evropský standard značení, v jehož terminologii píšeme tento článek. Jehla síly 60 má průměr 0,6 mm atd. Číslo za lomítkem odkazuje k měrné soustavě USA a jejich standardům a vás toto číslo nemusí vůbec znervózňovat.

Pozn. 2. Označení balíčku jehel nese ještě jedno složité číslo. Nejčastěji zde naleznete označení 130/705 H - to je jehelní systém většiny současných strojů. Některé overlocky, coverlocky a také stroje značky Singer a starší stroje mají jiný jehelní systém. Na první pohled jej poznáte tak, že jehla nemá zadní plošku. Nevíte-li, pomůže návod od stroje nebo internetový vyhledávač.

Pravidlo č. 2:

Čím silnější materiál, tím silnější jehla. Pro několik vrstev silného plátna podžehlených výztuhou oceníte i jehlu síly 100. Nejméně 100 pak potřebujete i při šití džínoviny. Na jemné plátno vám bude patrně stačit síla 70. Myslíte-li si, že máte opravdu hodně jemný materiál nízké gramáže - hedvábí, batist - zkuste jehlu síly 60 - dělá menší dírky v látce.

Pravidlo č. 3:

Pro šití úpletů používejte jehly s tzv. kulatou špičkou, u kterých bývá uváděno, že jsou to jehly vhodné na šití úpletů. Označeny bývají jako "stretch" nebo "ball point". Pro sílu jehly se opět řiďte tím, jak vysokou gramáž látky máte. Jemný jersey nebo tenký bambusový úplet chtějí slabší jehlu než teplákovina vysoké gramáže.

Další tipy z Materialistic ...

Pro šití hustě tkaných viskóz (které známe z Atelieru Brunette, Mind the Maker i Églantine a Zoé) se nám osvědčují jehly na jemné tkaniny s extra špičatým hrotem, označené jako microtex.

Jak poznáte, že máte špatnou sílu jehly? Jednoduše. Váš stroj už nereaguje na změnu napětí niti ani v krajní poloze a steh má evidentně problém. Ideálně byste se při napětí měli pohybovat ve středních hodnotách, takže pokud už potřebujete příliš vysoké napětí, můžete zkusit vyměnit za jehlu nižší síly (a naopak). Možná steh bude najednou vypadat i lépe (špatná síla jehly se projevuje i tím, že steh není rovnoměrný z hlediska své délky). Zbytečně silná jehla zároveň dělá zbytečně velké dírky do látky.

Jak často měnit jehlu? Pokud steh začne zlobit a vy víte, že ostatní elementární věci jsou v pořádku (stroj je vyčištěný, niť je správně navlečená) zkuste vyměnit jehlu za novou. Pokud najednou stroj šije dobře, mohli jste ji mít naraženou či opotřebenou. Ze začátku možná naraženou jehlu okem nepoznáte - můžete ale teď porovnat, zda vidíte a cítíte rozdíl mezi novou a starou jehlou. Jehlu vyměňte vždy, když vidíte, že je viditelně ohnutá! V tom případě má i potenciál poškodit stroj nebo stehovou desku. Pokud při šití jehla trefí špendlík, bude také pravděpodobně třeba její výměna.

Síla a kvalita jehly je zcela zásadní proměnná. Pokud steh nevypadá, jak má, kontrola jehly je jedna z prvních věcí, kterou byste měli udělat.