Průvodce udržitelným šitím

O svém šití můžeš přemýšlet jako o své vlastní udržitelné cestě. Některé látky jsou udržitelné více, některé méně a jiné jsou hodně problematické. Podíváme se na šampiony a losery z hlediska sustainability.

Otázka č. 1. Má to smysl řešit?

Za nás ano. To, že se naučíš šít, ti otevírá obrovské pole možností a je to nejspíš jediná možnost uniknout ze začarovaného kruhu fast fashion. Když ale nahradíš rychlou módu látkami, u kterých budeš řešit akorát jejich cenu, moc daleko se od jádra problému nedostaneš. Vždycky platí, že ty svými volbami spoluutváříš současný svět. My v Materialistic tomu tak věříme.

Otázka č. 2. Která látka je nejudržitelnější

Nejvíc udržitelný je samozřejmě upcykling. Nic nemůže být víc udržitelné než když využíváš, co už dosloužilo a dáváš té věci druhý život. Spočívá to ideálně v tom, že probereš skříň babičce, mámě, dědovi, tetě - a taky sobě - a začneš ty věci, co tam najdeš, přešívat. Pole je obrovské, možnosti rozsáhlé a kreativita se spouští lavinově. Košili zkrátíš, kalhoty zúžíš, na prožrané díry od molů použiješ nějakou visible mending parádu a z polštáře uděláš panenku... Upcykling je báječný, ale má svoje limity. Stejně jako hadry, co najdeš v sekáči.

Na tom, že je většina nových látek problematická z ekologického hlediska, má vliv několik věcí:

- extrémní nároky na spotřebu vody

- používání vysokých dávek pesticidů a chemických hnojiv, jejichž rezidua zůstávají v půdě a proměňují ekosystém

- použití chemie při výrobním procesu (výroba vlákna, barvení, změkčování látky atd. atd. - procesů je hodně, použité chemie standardně taky)

- dost šílený sociální rozměr (bez veškerého patosu a pokřivených historických konotací je to, co se děje pracovníkům a pracovnicím v běžných textilních továrnách, reálným vykořisťováním; můžeme před tím zavírat oči, ale na realitě to nic nemění, naopak) 

- souvislosti globálního trhu, kdy látka může objet svět vícekrát než se dostane k tobě (řeší tento problém nakupovat pouze "české látky"? Nikoliv, ani náhodou. "České látky" je prapodivný nonsens a označení pro látky, které byly finálně zpracovány v ČR. Česká bavlna neexistuje, český len ani konopí už také ne. "České látky" jsou sice utkány v Čechách, ale z příze, o jejímž původu zpravidla nevíte vůbec nic).

Fajn, to by bylo - největší depku máme za sebou a zkusíme najít cestu ven.... 

 

Když chceš řešit udržitelnost látky, pomůžou ti dvě věci:

- certifikáty udržitelnosti s vysokou kredibilitou (GOTS, BCI, EcoVero - těm věříme my).

- základní souvislosti materiálu (k tomu postupně níže)

 

Bavlna

Standardní bavlna je ekologicky velmi problematická. Moc fajn vlastnosti tohoto přírodního materiálu mají skvrnu na kráse v podobě ohromné spotřeby vody. Na jedno triko se udává spotřeba vody 2700 litrů a bavlna spotřebovala víc pesticidů a hnojiv než je konečná váha trika. Au, to trochu bolí ... Bavlna je celosvětově velmi poptávaná a její extenzivní produkce není bez vědomých regulací udržitelná ani trochu. Tyto vědomé regulační mechanismy nastavují především certifikace GOTS a BCI. Alternativou je i recyklovaná bavlna, která je zatím na trhu rozšířena minimálně.

Len

Len roste rychle a potřebuje k tomu výrazně méně chemie než bavlna. Ve vhodných klimatických podmínkách dokonce nepotřebuje zavlažování. Pěstuje se celkem dost i v Evropě. Další ekologické souvislosti pak spočívají v tom, jak konkrétně jsou nastaveny výrobní procesy - s pomocí jakých prostředků se realizuje máčení lnu, jak se zachází s odpadními vodami apod. Pokud chcete udržitelnější len s certifikací, budete si muset trochu připlatit. U lnu obecně bývá často problém škrábavost látky, dejte si na to pozor při e-shopovém nakupování.

Konopí

Skutečný hrdina udržitelných látek. Ve svých kvalitách je velmi podobný lnu, ale vlastně je ještě lepší. Z hlediska pěstování je konopí velmi nenáročné - rostlina dokáže vyrůst do výše 4 metrů během tří měsíců, umí se přizpůsobit různým klimatickým podmínkám a vé své odolnosti vyžaduje velmi málo či žádnou chemii. Konopí je inherentně ještě víc udržitelnější než len, ale opět se zde řeší výrobní procesy

Viskóza

Bambus

Hedvábí

"Silky"

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení