Průvodce udržitelným šitím

O svém šití můžeš přemýšlet jako o své vlastní udržitelné cestě. Některé látky jsou udržitelné více, některé méně a jiné jsou hodně problematické. Podíváme se na šampiony a losery z hlediska sustainability.

Otázka č. 1. Má to smysl řešit?

Za nás ano. To, že se naučíš šít, ti otevírá obrovské pole možností a je to nejspíš jediná možnost uniknout ze začarovaného kruhu fast fashion. Když ale nahradíš rychlou módu látkami, u kterých budeš řešit akorát jejich cenu, moc daleko se od jádra problému nedostaneš. Vždycky platí, že ty svými volbami spoluutváříš současný svět. My v Materialistic tomu tak věříme.

Otázka č. 2. Která látka je nejudržitelnější

Nejvíc udržitelný je samozřejmě upcykling. Nic nemůže být víc udržitelné než když využíváš, co už dosloužilo a dáváš té věci druhý život. Spočívá to ideálně v tom, že probereš skříň babičce, mámě, dědovi, tetě - a taky sobě - a začneš ty věci, co tam najdeš, přešívat. Pole je obrovské, možnosti rozsáhlé a kreativita se spouští lavinově. Košili zkrátíš, kalhoty zúžíš, na prožrané díry od molů použiješ nějakou visible mending parádu a z polštáře uděláš panenku... Upcykling je báječný, ale má svoje limity. Stejně jako hadry, co najdeš v sekáči.

Na tom, že je většina nových látek problematická z ekologického hlediska, má vliv několik věcí:

- extrémní nároky na spotřebu vody

- používání vysokých dávek pesticidů a chemických hnojiv, jejichž rezidua zůstávají v půdě a proměňují ekosystém

- použití chemie při výrobním procesu (výroba vlákna, barvení, změkčování látky atd. atd. - procesů je hodně, použité chemie standardně taky)

- dost šílený sociální rozměr (bez veškerého patosu a pokřivených historických konotací je to, co se děje pracovníkům a pracovnicím v běžných textilních továrnách, reálným vykořisťováním; můžeme před tím zavírat oči, ale na realitě to nic nemění, naopak) 

- souvislosti globálního trhu, kdy látka může objet svět vícekrát než se dostane k tobě (řeší tento problém nakupovat pouze "české látky"? Nikoliv, ani náhodou. "České látky" je prapodivný nonsens a označení pro látky, které byly finálně zpracovány v ČR. Česká bavlna neexistuje, český len ani konopí už také ne. "České látky" jsou sice utkány v Čechách, ale z příze, o jejímž původu zpravidla nevíte vůbec nic).

Fajn, to by bylo - největší depku máme za sebou a zkusíme najít cestu ven.... 

 

Když chceš řešit udržitelnost látky, pomůžou ti dvě věci:

- certifikáty udržitelnosti s vysokou kredibilitou (GOTS, BCI, EcoVero - těm věříme my).

- základní souvislosti materiálu (k tomu postupně níže)

 

Bavlna

Standardní bavlna je ekologicky velmi problematická. Moc fajn vlastnosti tohoto přírodního materiálu mají skvrnu na kráse v podobě ohromné spotřeby vody. Na jedno triko se udává spotřeba vody 2700 litrů a bavlna spotřebovala víc pesticidů a hnojiv než je konečná váha trika. Au, to trochu bolí ... Bavlna je celosvětově velmi poptávaná a její extenzivní produkce není bez vědomých regulací udržitelná ani trochu. Tyto vědomé regulační mechanismy nastavují především certifikace GOTS a BCI. Alternativou je i recyklovaná bavlna, která je zatím na trhu rozšířena minimálně.

Len

Len roste rychle a potřebuje k tomu výrazně méně chemie než bavlna. Ve vhodných klimatických podmínkách dokonce nepotřebuje zavlažování. Pěstuje se celkem dost i v Evropě. Další ekologické souvislosti pak spočívají v tom, jak konkrétně jsou nastaveny výrobní procesy - s pomocí jakých prostředků se realizuje máčení lnu, jak se zachází s odpadními vodami apod. Pokud chcete udržitelnější len s certifikací, budete si muset trochu připlatit. U lnu obecně bývá často problém škrábavost látky, dejte si na to pozor při e-shopovém nakupování.

Konopí

Skutečný hrdina udržitelných látek. Ve svých kvalitách je velmi podobný lnu, ale vlastně je ještě lepší. Z hlediska pěstování je konopí velmi nenáročné - rostlina dokáže vyrůst do výše 4 metrů během tří měsíců, umí se přizpůsobit různým klimatickým podmínkám a vé své odolnosti vyžaduje velmi málo či žádnou chemii. Konopí je inherentně ještě víc udržitelnější než len, ale opět se zde řeší výrobní procesy

Viskóza

Bambus

Hedvábí

"Silky"