Jak se správně starat o látky

S látkami se vám může stát lecjaká nepěkná věc. Něco lze eliminovat kvalitou kupovaného materiálu (stálobarevnost, ne-žmolkovatění např.), za něco si ale můžeme sami, že se k látce nechováme hezky.

STÁLOBAREVNOST A TEPLOTA PRANÍ

Na čím vyšší stupeň perete, tím rychleji jde barva z látky pryč. To platí skoro vždy. Buďte opatrní s teplotou a na víc než 40 ji nedávejte, pokud nechcete zrovna vysrážet len ... S postupným blednutím barvy se ale asi musíte smířit. Z našich zkušeností (naše látky) vydrží třeba 50 pracích cyklů. A některé látky pak blednou do krásy, tak nám to ani nevadí ...

Na stálobarevnosti a blednutí v čase má také vliv, zda látka byla tkána z již barvené příze nebo jestli se barvila již hotová tkanina či pletenina. První případ má výhody nesporné. A navíc jsou látky z předem barvené příze zajímavější z hlediska více viditelné struktury. Na to klidně můžete myslet už při nákupu. Látky z barvené příze bývají často trochu dražší. Ale my je máme třeba moc rádi ...

ZBYTKOVÁ SRÁŽLIVOST

Všichni víme, co to je a dost z nás k ní přistupuje trochu lehkovážně... Což má své opodstatnění :)

Aneb když se vám nevyplatí ignorovat fakt, že obzvlášť látky z přírodních materilů (len, konopí, bavlna) mají tendenci se ještě dovysrážet doma v pračce v řádu 3 - 4 % ... 

Je třeba vědět, že některé látky se sráží více a některé méně. Když jsem začínala kdysi šít podle tehdy dostupných návodů, hodně se řešilo vysrážení látky předem. Jak blbec jsem nejdřív prala 8 metrů bavlny na hnízdečko a pak to ještě žehlila. Těch osm metrů přeschlé látky. omg. kdybych tehdy věděla, co vím dnes, na nějaké vysrážení bych se fakt vy ... Každopádně! Jde o to si říct, jestli je vysrážení issue (krátké závěsy např. nechceš, pokud byly před vypráním tak akorát k parapetu, po prvním vyprání se ti můžou houpat osm metrů nad ním) a kdy je to buřť (viz hnízdečko).

Za sebe si určitě předem vysrážím plátno, denim, chambray, když si chci šít něco na sebe. Často žehlím jen menší díly, které jsem odstřihla nahrubo a část střihu pak překreslím, až když kus látky projedu pod napačovačkou. To je vysrážení, kterému osobně věřím asi i víc než pračce. Je to možná zbytečně pracné, ale já nemám doma žehlící prkno a strašně mi vadí žehlit dva metry látky v kuse. Tohle je docela zen.

CHOULOSTIVOST MATERIÁLU

Pokud už šijete ze složitějších materiálů, jako je třeba hedvábí - rozhodně si nastudujte, co s ním máte dělat, pokud ho nechcete nechat čistit chemicky. A to asi ani nechcete.

Pozor na sušičku!! Z běžných látek je třeba vypíchnout tencel a částečně i všechny rayonové viskózy. Jsou to krásné, lehce lesklé látky, které ale o svůj lesk typicky přijchází po jednom cyklu v sušičce. Ne všechny, ale dost z nich ano. Vyzkoušeno osobně ;)

Tencel má pak ještě jednu libůstku, že je nerad namačkaný v pračce. Perte ho v napůl plné pračce. A jestli mu chcete udělat nejvíc bene, nechte ho předtím volně nasáknout vodou ve vaně nebo umyvadle.

Je to složité? Jak se v tom máte zorientovat? Zajímejte se o to, jak budete látku prát už při nákupu. Solidní prodejce látek to uvádí, solidní prodavač(ka) v obchodě se s vámi na to téma pobaví ...

 

sepsala a někdy ještě doplní: Jana, 6. 9. 2022