Jak se správně starat o látky

S látkami se vám může stát lecjaká nepěkná věc. Něco lze eliminovat kvalitou kupovaného materiálu (stálobarevnost, ne-žmolkovatění např.), za něco si ale můžeme sami, že se k látce nechováme hezky.

STÁLOBAREVNOST A TEPLOTA PRANÍ

Na čím vyšší stupeň perete, tím rychleji jde barva z látky pryč. To platí skoro vždy. Buďte opatrní s teplotou a na víc než 40 pračku nedávejte, pokud nechcete zrovna vysrážet len ... S postupným blednutím barvy se ale víceméně musíte smířit. Naše látky vydrží třeba 50 pracích cyklů, některé i výrazně více. A některé látky pak blednou do krásy, tak nám to ani nevadí.

Na stálobarevnosti a blednutí v čase má také vliv, zda látka byla tkána z již barvené příze nebo jestli se barvila již hotová tkanina či pletenina. První případ má výhody nesporné. Zároveň jsou látky z předem barvené příze zajímavější z hlediska více viditelné struktury. Na to klidně můžete myslet už při nákupu. Látky z barvené příze bývají často trochu dražší. Ale my je máme třeba moc rádi ...

Dávejte si pozor i na sušení na přímém slunci. Obecně spíš nedoporučujeme. Pokud to uděláte jednou, nejspíš se nic nestane, ale opakovaná praxe povede nejspíš k fotosenzitivní reakci a výsledek poznáte a líbit se vám nebude.

ZBYTKOVÁ SRÁŽLIVOST

Všichni (asi) víme, co to je a dost z nás k ní přistupuje trochu lehkovážně. Fakt, že obzvlášť látky z přírodních materiálů (len, konopí, bavlna) mají tendenci se ještě dovysrážet doma v pračce v řádu 3 - 4 % (len klidně i 8 %) se nemusí vyplatit ignorovat. A pokud ho ignorujete, ignorujte ho správně a v opodstatněných případech.

Je třeba vědět, že některé látky se sráží více a některé méně. Hodně se sráží len, ale i úplety. Srazí se malinko v podstatě všechny přírodní materiály a nejvíc se sráží vlna, ale tu většinou už moc srazit nechcete, proto buďte obzvlášť opatrní a perte ji pouze ve studené vodě. K vyšší srážlivosti přispívá i pravidelné používání sušičky. Zná každý, kdo ji používá a komu se postupně zmenšují ponožky.

V otázce, jak moc řešit zbytkovou srážlivost, se zamyslete v kontextu toho, co šijete. U precizních oděvních projektů si látku alespoń předem vysrážejte napařovací žehličkou. Buďte samozřejmě opatrní, pokud se jedná o potenciálně citlivý materiál a zkoušejte nejdřív na odstřižku. Některé látky mají tendenci se žehličkou zlomit v lesku - takové ty vyblýskané čáry přes švy, která pak už těžko opravíte. Máte-li citlivý materiál (třeba tencel nebo úplet z viskózy, žehlete raději přes hadřík. Lněnou látku, kterou si chcete pověsit do okna jako závěsy, je také dobré si vysrážet předem, ať se vám pak závěsy nehoupají deset centimetrů nad parapetem.

Zároveň ne vždy je vysrážení issue a pokud šijete třeba věc jako je houpačka pro miminko, není moc racionální prát osm metrů látky, která se vám v pračce roztřepí a pak ji ještě žehlit (true story z šicích začátků autorky článku).

Za sebe si určitě předem vysrážím plátno, denim, chambray, když si chci šít něco na sebe. Často žehlím jen menší díly, které jsem odstřihla nahrubo a část střihu pak překreslím, až když kus látky projedu pod napařovačkou. To je vysrážení, kterému osobně věřím asi i víc než pračce. Je to možná zbytečně pracné, ale nemám doma žehlící prkno a strašně mě nebaví žehlit dva metry látky v kuse. Zároveň nepatřím mezi pečlivé lidi, kteří mají v šicích poličkách připravené vysrážené látky a pokud mi vyjde chvíle kreativního času, většinou moc na srážení v pračce není čas.

CHOULOSTIVOST MATERIÁLU

Některé látky jsou choulostivější než jiné. Člověk si samozřejmě může vybírat na šití jen bavlněné plátno, které je choulostivé minimálně a většina lidí to v šicích začátcích dělá (a dělá správně, protože na takové látce se toho hodně naučí). Když ale člověk nemá malých cílů a posouvá se, dostane se postupně k šití třeba z viskózy nebo tencelu nebo vlny nebo nedejbože hedvábí a tam už začíná být správná péče o látku esenciální k tomu, aby byly zachovány krásné vlastnosti materiálu. Jak na potvoru je totiž takovýhle choulostivý materiál příjemný na nošení, hezky splývá a vůbec. Šít z "choulostivých" látek se nebojte, ale myslete na to, že je to látka, která si zasluhuje svoji péči.

►► Co je choulostivé?

1) Vlna rozhodně. Pozor na pračku, na sušičku i na sušení na volno. Pokud nabízí vaše spotřebiče "woolcare", nejdřív si vyzkoušejte na odstřižku, jak se ten woolcare reálně chová - sraženou vlnu už nedostane zpátky vůbec nic. Pokud pračka ani sušička odstřižek vlny nezmenšily o třetinu (jako testující si dejte třeba přesný čtverec 15 x 15 cm, který pak přeměřírte a porovnáte s pleteninou či tkaninou, která procesem neprošla), jste na dobré cestě - vídíte, co to s látkou udělalo a počítáte s tím při stříhání. Sušení vlny je ale trochu problematické i na volno. Rozhodně nevěšte mokrý svetr na kolíčky ani na ramínko. Vytahá se vám. Sušení ve vodorovné pozici je doporučená praxe u všech vln a pokud tak budete sušit všechny úplety, nezkazíte nic, naopak.

Že je vlna na péči trochu náročná? Je, ale zároveň je dobré, že vlna praní i sušení vyžaduje úplně minimálně. Přirozené vlastnosti vlny vedou k tomu, že když ji necháváte větrat, perete ji třeba jednou, dvakrát, třikrát ze zimní sezónu...

2) Tencel. Z látek, které prodáváme my, je tencel druhým nejvíce choulostivým materiálem, co se týče praní. Vzhledem k jeho skvělým vlastnostem se ale tencelu vzdát nehodláme a péče o něj se nám vyplatí. Máte látku s vysokým indexem udržitelnosti a skvělými vlastnostmi, co se týče splývavosti a omaku. U tencelu si dávejte pozor na přeplněnou pračku. To může být průšvih nevratný. Tencelové vlákno se stíká křehkým při namočení a v tento okamžik je náchylné ke zlomení. Tyto zlomy na látce pak vidíte jako bílé pruhy a není to nic, co byste chtěli. Opět platí, že tyto zlomy už se neodzlomí a prostě tam budou. Tencel vždy perte v poloplné pračce (nehňoucat látky, co se do bubnu vejde, obecně není úplně dobrá praxe). Pokud necháte tencel předem nasáknout vodou ve vaně, měli byste být úplně safe. Do sušičky pak doporučujeme nedávat tencel vůbec nikdy. Velmi pravděpodobně by přišel o svůj typický lesk.

3) Hedvábí. Hedvábí je velmi specifické a pokud jste investovali do jeho koupě a hodláte z něj šít, rozhodně si nastudujte, co s ním máte dělat, pokud ho nechcete nechat čistit chemicky. Studená voda a speciální prací prostředek nebo nouzově sprchový gel jsou klíč... 

Je to složité? Jak se v tom máte zorientovat? Zajímejte se o to, jak budete látku prát už při nákupu. Solidní prodejce látek to uvádí, solidní prodavač(ka) v obchodě se s vámi na to téma pobaví. Zlaté pravidlo pak je, že látku před použitím ošetřete stejným způsobem, kterým plánujete se starat o hotový kousek oděvu. Toto by mělo být samozřejmě v souladu s doporučením prodejce a vašimi znalostmi

 

sepsala a někdy třeba ještě trochu doplní: Jana, 6. 9. 2022