Diferenciální podávání na overlocku

CO TO JE:

Overlock má dva podavače - přední a zadní. Diferenciál je rozdíl v rychlosti předního a zadního podavače. Zatímco rychlost zadního podavače je stroji daná konstantně, rychlost předního lze regulovat  - a to je oč tu běží.

Když točíte kolečkem diferenciálu, vlastně jen říkáte přednímu podávači zda má jet rychleji či pomaleji.

K ČEMU JE TO DOBRÉ:

Různé látky mají různé vlastnosti co se týče pružnosti, gramáže, klouzavosti. Diferenciál je to, co vám pomůže reagovat na různé vlastnosti materiálu. Aby se příliš nenatahoval nebo naopak nestahoval. Co víc? Pokud diferenciál ovládnete a pochopíte, dává vám do rukou jednoduchý způsob, jak látku řasit či naopak natahováním vlnit okraj do volánového efektu.

KONKRÉTNÍ POUŽITÍ:

V návodu ke svému overlocku (významně doporučujeme si ho přečíst a čtené ideálně rovnou zkoušet na svém stroji) nejspíš najdete doporučené hodnoty diferenciálu pro různé druhy materiálu a operace, které můžete provádět. Vycházejte z typických hodnot a experimentujte. Co dělá změna hodnoty diferenciálu s různými druhy látek? Vyzkoušejte si to. Jemné látky reagují více, úplety jinak atd. Je to zábava, nebojte se toho.

Základní nastavení je 1,0 (neboli 1 : 1 - tj. okamžik, kdy jedou oba podavače stejně rychle, některé stroje mají toto základní nastavení značeno N - asi jako neutrální). Pokud máte pružnou látku a šev se vám vlní, snižujte postupně diferenciál do bodu, kdy je to ok. Pokud naopak řasit chcete, zvyšte diferenciál na maximální hodnotu (většinou 2) a uvidíte, zda vám řasení vyhovuje.

Pokud jste v šicím řemesle dál, můžete využívat diferenciál na svém overlocku i při mírně pokročilejších technikách. Takové navolňování rukávu není sprosté slovo a diferenciál vám tady opět pomůže.

ZÁKLADNÍ POCHOPENÍ HODNOTY ČÍSLA:

Myslete na to, že diferenciál se vypočítává jako poměr rychlosti předního a zadního chapače. Pokud má overlock nastaven diferenciál na 0,7, znamená to, že přední podavač se pohybuje na 70 % rychlosti toho zadního. Pokud nastavíte diferenciál na 2,0 - říkáte stroji, že přední podavač podává dvakrát rychleji než zadní.

Tato představa vám většinou pomůže k úvaze, zda chcete diferenciál snížit či naopak snížit. Používat diferenciál na overlocku je velmi snadné a není to vůbec věc, které byste se měli obávat. Pokud byste přecijen radši osobní vedení a podrobnější exkurz do možností stroje, přihlaste se nám na kurz Overlock me - vypisujeme ho pravidelně. Tam vám to všechno vysvětlíme ještě lépe a pod naším vedením si vyzkoušíte různé věci, co overlocky umí.