Jak vybrat první šicí stroj

Často se nás ptáte, jak vybrat šicí stroj pro začátečníky. Odpověď není složitá a zorientuje se i laik, resp. člověk, který nikdy nešil.

Máte v zásadě tři jednoduché osy, které potřebujete zvážit a rozhodnete se dobře. Jestli se Vám nechce číst, rádi vám poradíme osobně. Dole pod článkem najdete naše kontaktní údaje.

 

1) ORIENTACE PODLE CENY

Cena je logickým parametrem, který každý zvažuje a častá otázka je. Wait-for-it ...

Jaký je nejlevnější šicí stroj, který mi doporučíte? 

Úplně konkrétně bez omáčky? Za nás Lada L30 Stojí teď necelé čtyři tisíce a levnější stroj už nám nedává smysl hledat.

lada l 30

 

A s omáčkou aneb proč v kostce? Hledáte základní univerzální šicí stroj. Dostatečně silný, aby zvládl občas i džínovinu a měl pružné stehy a základně komfortní obsluhu (rychlá výměna patky např.) Chcete stroj, který má důležité vnitřní součásti mechaniky z kovu. Toto tato Lada splňuje a k levnějším strojům už důvěru nemáme. Na některé jsme si sáhli i u nás v dílně a rychle se jich zbavili, o jiných jsme četli dlouhá vlákna diskusí ...

Lada L30 stojí aktuálně pod čtyři tisíce. Čekáme, že cena se bude zvedat díky zvyšujícím se nákladům výroby, ale do srpna 2022 se tak zatím nestalo. Z levnějších strojů nám pak dávají smysl stroje od značky Brother - konkrétně BQ 25 a BN 27. Oba za pět a půl tisíce cca (zatím). Tyto stroje jsou trochu těžší (mají v sobě více kovu, což se vždycky hodí) a přijdou nám i trochu silnější než zmíněný favorit ceny - Lada L 30.

Pozn.: I strojů Brother se v současnosti týkají různě dlouhé výpadky na trhu. Máte-li na některý zálusk a on zrovna není skladem, neostýchejte se nám ozvat. Minimálně se umíme ozvat zpět my, až dorazí do ČR.

BQ25_web_1BN27_web_1

Z mechanických strojů máme pak ještě rádi stroje Lada L60 a Lada Q60B. Technicky jde skoro o stejné stroje (L60 je update staršího Q60B). Jaký je tedy rozdíl a proč se cenově liší? Lidi se nás ptali tak často, že jsme k tomu také rovnou něco sepsali. Srovnání těchto dvou strojů najdete v samostaném článku.

L60_vyr_2Q60B---1

 

Z různých důvodů nechcete vždycky ten úplně nejlevnější stroj na trhu, který dává smysl. U šicích strojů obecně platí, že s cenou roste nejen síla stroje (to nemusí platit vždy), ale především uživatelský komfort. Pokud máte v rozpočtu trochu prostoru, platí, že si připlácíte za funkce a za to, že vám prostě šití půjde lépe od ruky, když se dostanete ke složitějším materiálům. A složitější materiál je vlastně skoro všechno ostatní než bavlněné plátno střední gramáže.

Jestli se nechcete nechat limitovat cenou a chcete rovnou do svého prvního stroje investovat, samozřejmě můžete. Investice třeba do JUKI HZL F300 (stroj za 20K plus) může dávat smysl, pokud víte, že šít budete. My na začátku sice doporučuje jistou obezřetnost (minimálně proto, že šití je opravdu časově náročný koníček :), ale to rozhodnutí je jen vaše a jen vy víte, jaké jsou vaše plány a ambice.

►►► Kategorii základních šicích strojů vidíme cenově mezi čtyřmi a deseti tisíci, přičemž platí, že zlatí střední cesta je mezi pěti a sedmi tisíci.

 Pokud se budete orientovat podle svého budgetu a podle značky (viz níže), nesaháte vedle ani pokud vybíráte podle toho, jak se vám který stroj líbí. Nemusíte se za to stydět, i my chápeme design stroje jako relevantní faktor výběru.

 

2) ORIENTACE PODLE ZNAČKY

Značka není přežitek, ale naopak základní proměnná, která vám v případě, kdy chcete koupit šicí stroj, dost pomůže nesáhnout vedle.

Šicí stroje prodáváme dostatečně dlouho, abychom chápali jejich užitnou hodnotu v čase z pozice zákazníka a předtím jsme měli vlastní osobní zkušenosti se stroji v naší dílně. Našim cílem bylo najít favority ve své kategorii z hlediska ceny i výkonu. Máme za to, že je v tuto chvíli známe. Značky, které u nás nenajdete, jsme nezahrnuli z nějakého důvodu. Buď jim na základě nějakých našich zkušeností úplně nevěříme, co se týče zpracování a poruchovosti. Nebo se stala jejich doprava natolik složitou anabází za poslední dva roky, že nám za to už nestojí. A pak je samozřejmě vždycky možnost, že jsme nějakou značku zatím nezahrnuli z důvodu našich časových kapacit - které jsou trapně lidsky omezené a my nezvládneme otestovat všechny stroje na trhu.

Naše portfolio značek, kterým věříme, skládáme už mnoho let a aktuálně máme poskládáno takto:

Šicí stroje Brother

Precizní zpracování, slušný design, uživatelský komfort, záruka prodloužena na 3 roky. Stroje, s kterými máme od začátku jen ty nejlepší zkušenosti s minimem reklamací.

Šicí stroje Lada

Opět hezké zpracování (záruka prodloužena dokonce na 5 let) + mizivé procento reklamací od našich zákazníků. Lidé jsou s těmito stroji spokojeni a modely Lada často disponují něčím, co v dané cenové kategorii není standard.

Šicí stroje Juki

Značka spíše pro pokročilější, kteří ocení preciznost. Juki se proslavilo výrobou kvalitních průmyslových šicích strojů a dokázalo některé aspekty přenést i do svých domácích řad. U nás je to první volba pro lidi, kdo mají třeba i malý šicí byznys a šití je nějak živí. Nebo pro náročné amatér(k)y. I nižší řady Jukin jsou stroje, které podrží a věříme jim, že poběží úplně v pohodě deset let plus když se k nim jeden chová hezky.

Šicí stroje Pfaff

Pfaff máme rádi pro jeho IDT systém a skutečnost, že se s ním hezky šijí různé složitější materiály, které nás baví mít v šatníku (viskóza, tencel atd.). Pfaffy doporučujeme lidem, kteří se ke svému stroji umí chovat hezky. Stroje Pfaff jsou z našich zkušeností citlivé na nešetrné zacházení a začátečníkům spíše doporučíme Ladu nebo Brother. Edit léto 2022: Vzhledem k neúnosnému podílu reklamací prodaných strojů v posledním roce jsme ustoupili od toho, že bychom Pfaffky doporučovali. Bohužel to obviously nebylo vždy o nešetrném zacházení se strojem. 3 z osmi lidí v Materialistic Pfaffku doma mají. 2 už jsme ji reklamovali, třetí se klepe, kdy to přijde...

Šicí stroje BabyLock

Babylocky jsou veliká zlatíčka. Chválou nešetříme, protože jejich overlocky i coverlocky jsou špička pro domácí i poloprofesionální produkci. Za jejich báječné funkce si však musíte výrazněji připlatit. Dobrá zpráva je, že jako první stroj Babylock určitě nepotřebujete. Overlock i coverlock budou totiž až další stroje v řadě, pokud vás šití chytne.

 

►►► Pokud vybíráte svůj první šicí stroj, doporučujeme se na českém trhu rozhodnout mezi šicím strojem Lada nebo Brother.

Ano, až tak moc jednoduché to za nás je. Dříve jsme vám doporučovali i stroje značky Janome, ale delikátní peripetie ohledně jejich dodávky i servisu v ČR nás rozladiliy natolik, že nám aktuálně už nedávají smysl. Brother a Lada jsou natolik spolehlivé i z hlediska jakéhokoliv následného servisu, že nám dostatečně pokrývají požadavky, které na šicí stroje máme.

►► Vyšší řady strojů Juki ocení pokročilejší šijící a na první dva roky šití jsou za nás spíše zbytečné.

Nejspíš ještě nevíte, zda vás šití chytne a pokud se budete posouvat rychle ve své šicí kariéře, stihnete svůj první šicí stroj prodat bazarově ještě v záruce a sáhnete po vyšší řadě. Nebo si ho přestěhujete na chalupu.

 

3) ORIENTACE PODLE VÝŠE ŠICÍCH AMBICÍ A POŽADOVANÉHO KOMFORTU

Zvažte realisticky svá očekávání a možnosti. I pokud stroj kupujete jako dárek. Šití je časově dost náročný koníček. Ti, kdo mu svůj čas a energii dávají, vám řeknou, že je to nejbáječnější koníček pod sluncem a v okamžiku, kdy si začnete šít vlastní oblečení je cesta zpátky ke konfekci hodně složitá. Zároveň učíme lidi šít a děláme to už docela dlouho. Vidíme, že z šesti začátečníků (začátečnic) pokračují možná 2. A i když všichni odchází z našeho kurzu úplně nadšení, víme, že zdaleka ne všichni si na šití dokáží najít čas.

Jak často budu šít? Co budu šít? Jaký level trpělivosti a pečlivosti obecně mám? To jsou asi hlavní otázky, které si můžete položit předtím než koupíte šicí stroj, pokud žádné šicí zkušenosti zatím nemáte. Čím lepší šicí stroj pořídíte, tím více vás podpoří. Nemáme rádi stesky, že dřív bylo všechno lepší. Ano, naše maminky a babičky zvládaly ušít báječné věci a to co zvládly pra-pratety na strojích šlapacích, z toho dneska klesá brada. Jim by ale zase poklesla, kdyby věděly, co nabízí moderní šicí stroje. Vyberte si podle svého vkusu a možností a my budeme rádi, pokud jsme tímto článkem pomohli k informovanému výběru. Šití je řemeslo a dostat ho do ruky chvíli trvá. Postupujte pomalu - od polštářků, tašek i jednoduchých sukní. Třeba budete za dva roky u košile z viskózy, a pak si troufnete i na kabát.

 

► Potřebujete poradit s výběrem šicího stroje více? Jistě, umíme. Přijďte (Havanská 10), pište (jsme@materialistic.cz), volejte (776 030 515)

Kdo jsme, že tak radíme?

Interní know-how z Materialistic sepsala Jana Pelánová. Článek bez obav sdílejte, ale ctěte autorství a uveďte jej.